
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.07 mm |
| Thickness | 0.97 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Gold |
| Interface | SPI |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Sampling Rate | 95 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 8 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 10 µs |
| Nominal Supply Current | 135 µA |
| Resolution | 1.5 B |
| Conversion Rate | 95 ksps |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reference Type | Supply |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
Stock: 2658
Distributors
pcbx
Unit Price$3.26008
Ext.Price$3.26008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.26008 | $3.26008 |
| 10 | $2.48588 | $24.85880 |
| 25 | $2.29306 | $57.32650 |
| 50 | $2.18437 | $109.21850 |
| 100 | $2.08081 | $208.08100 |
| 300 | $1.99805 | $599.41500 |
| 500 | $1.91859 | $959.29500 |
| 1000 | $1.86839 | $1868.39000 |
